Turecká díra je jedna jeskyně, kam se schovávali Turci před Němcama a od té doby tam řikají Turecká díra. Tenkrát Turkách padlo hodně, a proto když už viděli, že je jich málo, byli v jeskyně, otočili koňam podkovy pozpátku a jeli ven, ono to bylo vidět, že jeli dovnitř.

Turci měli hodně zlata, a když je honěli Němci, tak nemohli uhánět, protože to zlato bylo těžké, a proto vykopali díru pod zem metr, dva, nasypali tam to zlato a zakleli to. Ty peníze žadnej nemuže vykopat, protože když promluví, tak oni spadnou dó1u pod zem. Turci když jeli, tak dělali mapu, kam to dávali. Někdáž si trefilo, že než pod jeden kámen to dali a zakleli to. Peníze muže vyndat jen ten, kterej je zaklel. Už se vykopaly nějaké peníze, ale neví se kdo.

Turecká díra je tady od nás asi 4 kilometre. Ona je velká tak, že tam muže zaject jeden kamion zkráje, ale dálejc je menší. V ní je mramor a hrozná tma, když nebudeš mít světlo, tak tam nemáš co dělat, neni tam videt. Rumunsky Turecká díra se jmenuje Gaura Turceasca.

Toto je všechno, co vim a co vám mužu napsat, o Turecké díře.

Václav Kubíček

 

Zdroj: GERNICKÝ školní kalendář, nakladatelství Herrmann & synové v Praze roku 2004