Svátek Božího těla probíhá takto: Holky, který nesou stolek s Paninkou Marií, mají voblíklej náš kroj, dvě holky mají uvázaný pentle na pravou stranu a z levou rukou nesou stolek s Paninkou Marií.

Dvě holky mají modrou pentli uvázanou na levou stranu a nesou z pravou rukou.

Jedna holka nese Paninku Marii na hůlce z pentlama, a jedna nese poštářek s korunkou před stolkem s Paninkou Marií.

Než se de na mši svatou, tak po vesnici si vystaví čtyři voltáře vyzdobený kytkama.

Každá rodina si vezme pukét s živýma kytkama ho vysvětit.

My Gernický máme zvykem, že každá holka má mít věneček z kytek a košíček naplněný z lupenami z kytek.

Když se zase zvoní, tak se koná mše svatá, po oběti a po přijímánim Těla se vezme stolek z Paninkou Marií a ty další sochy.

U každého oltáře se zapálí svíčky, ty holky, co mají ty košíčky, tak rozhazujou ty lupeny.

 

Anna Mašková

 

Ve čtvrtek se u nás bude slavit Tělo a krev Páně, neboli u nás tomu řikáme Oltáře. Oltáře jsou podobný ze skříní, jenže oltáře jsou otevřené. Ty oltáře se ozdobí růžama, kytkama, na oltáře si dají dvě svíčky, obraz a dólu na zem se dá stolička, aby si mohl pan farář, až se bude modlit, na co kleknout. Vždycky se ozdobí čtyři oltáře. Ten den, kdy se mají slavit Oltáře, velebný pán, lidé a děti jdou ke každýmu oltáři a tam se modlí, nejdřív jdou děvčata s košíčkem a rozhazujou kvítí, potom jdou ministranti s panem farářem a on nese velebnou svátost ke každému oltáři, a až potom jdou lidi. S tym chceme oznámit, že uctíváme velebnou svátost.

 

Johana Vrbová

 

U nás na Gerníku se slaví Oltáře, že prvně se připravujeme. Ve středu se připravujeme, uklízíme, mejeme podlahy a v kostele se dávají kytky a hned se dávají do vázách a po lavičkách a se to uvazuje na kraje a po prostředku kostela se sypou kytky, růže, pivoňky, měsíčky. A holky velké až v neděli dávají takové oltáře, jsou to čtyři, a ty dávají na Malou Stranu, do Zmrzlé ulice, k sv. Jánu a u kostela, pokaždé stojí jeden, a ještě sypou trávu zelenou a nějaké kytky v tom pomíchané. A ty oltáře se zdobí z květinami a svíčkami, jeden obraz se tam dává a jedna socha nebo dvě. A chlapci předtim tento den řežou lípu u kostela a v neděli ji dávají po plotech. A ještě se dělá u nás: pleteme věnečky ze lohouch a schořečku. Holky to časně brzy ráno dělají, abych to stihly, než bude zvonit do kostela, a když to holky skončí, to jdou domu a se nají a pak se obléknou. Když vodzvoní a pak zase zvoní, tak to začne mše svatá, ke konci mše svaté začne velebný pan chodit s ministranty po oltářích a lidé s ním a u každého oltáře se zastaví a se modlí nějaké modlitby a přitom lidé zpívají, když jdeme od oltáře k oltáři, a holky mají košíček a v tom košíčku mají nějaké květiny a je hází, když chodí s velebnym pánem. A odpoledne jdeme na požehnání nebo jdeme s kamarádkama někam táčkovat.

 

Anna Glázerová

 

U nás na Gerníku Boží tělo když slavíme, tak my tomu řikáme „Oltáře“. Ráno když se vstane, tak se natrhají růže, udělá si jeden pukét s růžemi a se sváže, potom se natrhá schořeček a splete do věnečku a si to sváže k tomu pukétu a natrhají se růže a si natřepou ty lupínka po cimentě.

Pak se jde do kostela, kde také jsou ty růže po cimentě, ale jsou i postavený oltáře, kterých bývá vždycky čtyři.

 

Kateřina Boudová

 

Zdroj: GERNICKÝ školní kalendář, nakladatelství Herrmann & synové v Praze roku 2004

Zdroj: Rajce.net - 02. Banat-Gernik